About ROK RODO

Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej

» Wystawy bieżące    » Wystawy z roku 2020    » Wystawy z roku 2019    » Wystawy z roku 2018    » Wystawy z roku 2017    » Wystawy z roku 2016    » Wystawy z roku 2015    » Wystawy z roku 2014    » Wystawy z roku 2013    » Wystawy z roku 2012    » Wystawy z roku 2011    » Wystawy z roku 2010   

Artyści spod Hrobaczej Łąki

Wystawa "Artyści spod Hrobaczej Łąki" to spotkanie z różnorodnymi osobowościami twórczymi, prezentującymi rozmaite postawy, posługującymi się bogatym spectrum technik i tworzyw. To spotkanie z artystami, których aktywność osadzona jest i była w różnych czasach i kontekstach. Łączy ich jedno - miejscowość Kozy.

Mimo że wystawa przedstawia prace zaledwie pięciu osób, z Kozami - w ten czy inny sposób - związanych było rzecz jasna więcej twórców. W Kozach przyszedł na świat i wychował się Stanisław Oczko, założyciel i wieloletni dyrektor dzisiejszego Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz bielskiego Liceum Technik Plastycznych, przyjaciel artystów i środowisk twórczych, w tym grupy Beskid. Do niedawna mało kto wiedział, że Stanisław Oczko był również malarzem, który umiłował sobie pejzaż - szczególnie rodzimy. Tutaj w okresie dwudziestolecia międzywojennego rozpoczynały swą twórczość malarki amatorki Cecylia Tatoń i Zofia Cyankiewicz. Obrazy tej ostatniej, głównie portrety, do dziś zdobią ściany wielu koziańskich domów. W tym samym czasie swą malarską pasję rozwijała tu również zafascynowana polskim koloryzmem Anna Grabowska - uczennica uznanego malarza Leona Dołżyckiego. W latach 70. XX wieku zamieszkał w Kozach i tworzył Otton Boehn.

Właśnie Otton Boehn jest pierwszą spośród pięciu osób, z których twórczością spotkać się można na wystawie "Artyści spod Hrobaczej Łąki". Pozostali to działający współcześnie malarze: Alina Jurzak, Alina Knycz, Henryk Reczko i rzeźbiarz, metaloplastyk Dariusz Fluder.

W Kozach tworzyło i nadal tworzy liczne grono plastyków. Nie sposób opisać czy choćby wymienić ich wszystkich. Można natomiast oglądać ich prace podczas organizowanych regularnie w przestrzeniach ekspozycyjnych Domu Kultury w Kozach, w tym w Pałacu Czeczów, wystaw czasowych prezentujących twórczość osób związanych z Kozami.

Sabina Piskorek-Oczko


  • 15 kwietnia - 6 maja 2016


    Katalog "Artyści spod Hrobaczej Łąki" w wersji .PDF można obejrzeć tutaj:
    (kliknij w grafikę poniżej)


    Artyści spod Hrobaczej Łąki

  • DHTML JavaScript Menu By Milonic.com