TKB in English About ROK RODO

Laureaci Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Protokół z posiedzenia komisji konkursu kapel,
grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów,
mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach
z dnia 31 lipca 2018 roku


Konkurs odbył się jako samodzielna impreza 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w dniach 27-31 lipca 2018 roku.

Komisja w składzie:
Anna Borucka-Szotkowska - przewodnicząca komisji, muzykolog
Zbigniew Wałach - muzyk
Aleksander Smaga - muzyk
Tomasz Hornik - muzyk
Katarzyna Pach-Sznepka - sekretarz jury

wysłuchała prezentacji muzyki ludowej, w tym:
21 kapel,
25 grup śpiewaczych,
12 solistów instrumentalistów,
9 solistów multiinstrumentalistów,
18 solistów śpiewaków,
11 mistrzów instrumentalistów z uczniami,
7 mistrzów śpiewaków z uczniami

oraz przyznała następujące nagrody:

Kategoria: KAPELE

Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w wysokości 2000 złotych otrzymuje:
  • Kapela Blachury i Ficka z Żywca

    trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 600 zł każda otrzymują:
  • Młode Podhale z Nowego Targu
  • Harnasie z Suchego
  • Pnioki z Sadku-Kostrzy

    cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda otrzymują:
  • Muzyka Jaśka Kubika z Krościenka n. Dunajcem
  • Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic
  • Kijom Worci z Pisarzowej
  • Białopotocanie z Krościenka n. Dunajcem

    pięć równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł każda otrzymują:
  • Jakubkowianie z Łososiny Dolnej
  • Bałaś Się Dud z Żywca
  • Łastiwoczka z Przemkowa
  • Lachy z Nowego Sącza
  • Trzebuńskie Kliszczaki z Trzebuni

    Kategoria: GRUPY ŚPIEWACZE

    Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w wysokości 1500 złotych otrzymuje:
  • męska grupa śpiewacza Podegrodzcy Chłopcy z Podegrodzia

    I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł otrzymuje:
  • żeńska grupa śpiewacza Śwarni z Nowego Targu

    cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda otrzymują:
  • żeńska grupa śpiewacza Istebna z Istebnej
  • żeńska grupa śpiewacza Magurzanki z Łodygowic
  • mieszana grupa śpiewacza 9 Siył z Białego Dunajca
  • żeńska grupa śpiewacza Młode Podhale z Nowego Targu

    cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł każda otrzymują:
  • żeńska grupa śpiewacza Gospodynie Spod Grojca z gminy Radziechowy-Wieprz
  • żeńska grupa śpiewacza Zbyrcok z Juszczyna
  • żeńska grupa śpiewacza Hajduki z Pewli Ślemieńskiej
  • męska grupa śpiewacza Zbyrcok z Juszczyna

    wyróżnienie i nagrodę pieniężną w kwocie 200 zł otrzymuje:
  • żeńska grupa śpiewacza Limanowianie z Limanowej

    Kategoria: SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI

    Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w wysokości 800 złotych otrzymuje:
  • Jan Michałczak z Kościeliska (złóbcoki)

    dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda otrzymują:
  • Stanisław Skupień z Suchego (złóbcoki)
  • Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy)

    II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymuje:
  • Maksymilian Czerwiński z Łodygowic (heligonka)

    Kategoria: SOLIŚCI MULTIINSTRUMENTALIŚCI

    Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

    dwa równorzędne I miejsca oraz nagrody pieniężne w kwocie 500 zł każda otrzymuje:
  • Andrzej Budz z Dębna
  • Krzysztof Gocał z Poronina

    dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda otrzymują:
  • Paweł Majerczyk z Zakopanego
  • Przemysław Ficek z Jeleśni

    Kategoria: SOLIŚCI ŚPIEWACY

    Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w kwocie 600 zł otrzymuje:
  • Zofia Sordyl z Korbielowa

    dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł każda otrzymują:
  • Anna Dunat z Pewli Wielkiej
  • Katarzyna Rodak z Ciśca

    dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 200 zł każda otrzymują:
  • Anna Foja z Sopotni Małej
  • Jadwiga Kuczaj z Pisarzowej

    dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 100 zł każda otrzymują:
  • Maria Strączek z Zakopanego
  • Barbara Kutyła z Maniów

    Kategoria: MISTRZ I UCZEŃ - instrumentalista

    Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w kwocie 1000 zł otrzymuje:
  • Wojciech Wrzeszcz z Juszczyny

    I miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł otrzymuje:
  • Małgorzata Filary-Furowicz z Kamesznicy

    II miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje:
  • Marcin Biegun z Żabnicy

    Kategoria: MISTRZ I UCZEŃ - śpiewak

    Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

    I miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje:
  • Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki

    II miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymuje:
  • Maria Motyka z Koniakowa



    Pula nagród wyniosła 20 000 zł. Fundatorem nagród jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.









    PROTOKÓŁ
    49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu




    Festiwal odbył się w dniach od 27 lipca do 31 lipca 2018 roku.

    Wzięło w nim udział 25 zespołów.

    Oceniało je jury w składzie:
    Małgorzata Kiereś - etnograf, przewodnicząca komisji
    Magdalena Kroh - etnograf
    Lidia Czechowska - choreograf
    Adam Adamowski - choreograf
    Czesław Węglarz - muzyk, folklorysta
    Jan Karpiel Bułecka - muzyk, folklorysta
    Bogdan Matusik - muzyk, folklorysta
    Kazimiera Koim - sekretarz komisji

    Zespoły uczestniczące w 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich według kolejności występowania:
  • ZESPÓŁ REGIONALNY PIEŚNI i TAŃCA PODEGRODZIE Z PODEGRODZIA - z programem "Powrót parobków z jarmarku godniego"
  • PODHALAŃSKI ZESPÓŁ GÓRALSKI HARNASIE IM. ANIELI GUT-STAPIŃSKIEJ Z SUCHEGO - z programem "Odwiedziny na sałasie w holak"
  • ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY KIYRPECKI Z ŁĄCKA - prezentujący "Ocepiny Marysi"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY ZBYRCOK Z JUSZCZYNA - przedstawiający program "Mira"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY GROJCOWIANIE Z WIEPRZA - przedstawiający program "Skubacka"
  • ZŁOTNICKI ZESPÓŁ GÓRALI CZADECKICH DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ZE ZŁOTNIKA
    - z programem "Potańcówka odpustowa"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY BRENNA IM. JÓZEFA MACHA Z BRENNEJ - prezentujący program "W Szczepóna u Moskałów"
  • REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA LACHY Z NOWEGO SĄCZA - prezentujący program "Zrękowiny"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY JURKOWIANIE Z JURKOWA - przedstawiający "Wesele jurkowskie"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY SŁOPNICZANIE ZE SŁOPNIC - prezentujący program "Obigrowka"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY GÓRALE ŁĄCCY Z ŁĄCKA - przedstawiający program "Wesele łąckie"
  • REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA LIPOWIANIE Z LIPOWEJ - z programem "Pierzyniec u Jakubca"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY PRZYSZOWIANIE Z PRZYSZOWEJ - z programem "Dożynki we dworze w Przyszowej"
  • REGIONALNY ZESPÓŁ SPOD KICEK Z MORDARKI - prezentujący program "Cysorz dziś chodoków do włojska werbuje"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY KIJOM WORCI Z PISARZOWEJ - przedstawiający scenkę związaną z powitaniem nowo wyświęconego kapłana, który przyjeżdża do rodzinnej parafii
  • ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŁASTIWOCZKA Z PRZEMKOWA - przedstawiający program "Drużbiwsky weczer"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY ŚWARNI ŁOJCE Z SADKU-KOSTRZY - z programem "W niedzielo pło majówce"
  • UCZELNIANY ZESPÓŁ GÓRALSKI MŁODE PODHALE Z NOWEGO TARGU - przedstawiający program "Zielone Świątki"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY SKALNIK Z KAMIONKI WIELKIEJ - prezentujący zwyczaj kolędowania
  • ZESPÓŁ REGIONALNY ISTEBNA Z ISTEBNEJ - przedstawiający program "Na muzyce"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY MYSTKOWIANIE Z MYSTKOWA - z programem "Muzyka na śmigurt"
  • ZESPÓŁ REGLE IM. J. JĘDROLA Z PORONINA - prezentujący program "Zielone Świątki na Podhalu"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY LIMANOWIANIE Z LIMANOWEJ - z programem "Śmiguśne słomioki"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY SŁOPNICKI ZBYRCOK ZE SŁOPNIC - prezentujący program "Śmiguśne słomioki"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY JAKUBKOWIANIE Z ŁOSOSINY DOLNEJ - przedstawiający program "Żniwa"

    Wszystkie zespoły biorące udział w konkursie zostały ocenione przez jury. Organizatorzy zapewnili każdej grupie możliwość omówienia programu z członkami komisji oceniającej na specjalnie zorganizowanych w tym celu konsultacjach. Dotyczyły one całokształtu problematyki związanej z prezentacją programu folklorystycznego, tj. obejmowały zagadnienia muzyki, tańca, stroju, obrzędowości i reżyserii scenicznej. Stanowiły formę dokształcania instruktorów. Indywidualne rozmowy przeprowadzono z kierownikami i delegacjami wszystkich zespołów.

    Jury ma do dyspozycji następujące nagrody regulaminowe, których fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej:
    "Złote Żywieckie Serce" i 10.000,00 zł
    "Srebrne Żywieckie Serce" i 8.000,00 zł
    "Brązowe Żywieckie Serce" i 6.000,00 zł
    10 wyróżnień regulaminowych dla zespołów po 1.600,00 zł
    Ogółem pula nagród wynosi 40.000,00 zł

    Po wnikliwej analizie zaprezentowanych przez zespoły programów jury przyznało nagrody, które otrzymują:

    "Złote Żywieckie Serce" i nagrodę 10.000,00 zł
    UCZELNIANY ZESPÓŁ GÓRALSKI MŁODE PODHALE Z NOWEGO TARGU

    "Srebrne Żywieckie Serce" i nagrodę 8.000,00 zł
    REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA LIPOWIANIE Z LIPOWEJ

    "Brązowe Żywieckie Serce" i nagrodę 6.000,00 zł
    ZESPÓŁ REGIONALNY ISTEBNA Z ISTEBNEJ

    Wyróżnienia regulaminowe za poszczególne elementy programu i nagrody pieniężne po 1.600,00 zł każda otrzymują:

  • ZESPÓŁ REGIONALNY PIEŚNI i TAŃCA PODEGRODZIE Z PODEGRODZIA - za dobrą muzykę i śpiew Lachów Sądeckich
  • ZESPÓŁ REGIONALNY ZBYRCOK Z JUSZCZYNA - za przedstawienie obyczajowości pasterskiej górali babiogórskich
  • ZESPÓŁ REGIONALNY GROJCOWIANIE Z WIEPRZA - za repertuar pieśni i jego wykonanie oraz prezentację strojów
  • ZESPÓŁ REGIONALNY BRENNA IM. JÓZEFA MACHA Z BRENNEJ - za prezentację archaicznego kolędowania w Brennej
  • ZESPÓŁ REGIONALNY SŁOPNICZANIE ZE SŁOPNIC - za zgodną z tradycją prezentację elementów obrzędu weselnego ze Słopnic
  • ZESPÓŁ REGIONALNY PRZYSZOWIANIE Z PRZYSZOWEJ - za dobry śpiew oraz prezentację tańców Lachów Sądeckich
  • ZESPÓŁ REGIONALNY GÓRALE ŁĄCCY Z ŁĄCKA - za prezentację obrzędowego bogactwa wesela łąckiego
  • ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŁASTIWOCZKA Z PRZEMKOWA - za podtrzymywanie tradycyjnej muzyki i pieśni Łemków
  • ZESPÓŁ REGIONALNY SKALNIK Z KAMIONKI WIELKIEJ - za muzykę i dobre wykonanie tańców Lachów Sądeckich
  • ZESPÓŁ REGIONALNY MYSTKOWIANIE Z MYSTKOWA - za tradycyjny sposób grania kapeli, śpiew oraz estetykę śpiewu

    Na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zostały wytypowane następujące zespoły:

  • ZESPÓŁ REGIONALNY GÓRALE ŁĄCCY Z ŁĄCKA z programem "Wesele łąckie"
  • REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA LIPOWIANIE Z LIPOWEJ z programem "Pierzyniec u Jakubca"
  • UCZELNIANY ZESPÓŁ GÓRALSKI MŁODE PODHALE Z NOWEGO TARGU z programem "Zielone Świątki"
  • ZESPÓŁ REGIONALNY MYSTKOWIANIE Z MYSTKOWA z programem "Muzyka na śmigurt"

    Ponadto komisja postanowiła przyznać dwa dyplomy honorowe dla:

  • Regionalnego Zespołu Spod Kicek z Mordarki za podjęcie tematyki pożegnania rekrutów na służbę u cysorza
  • Kapeli z Zespołu Regionalnego Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic









  • DHTML JavaScript Menu By Milonic.com