Informacje ogólne

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, które głęboko wrosło w tradycję świątecznego czasu w Beskidach.
Po raz 51. odbędą się Żywieckie Gody – doroczny konkurs grup kolędniczych i obrzędowych Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego oraz ich okolic.
Impreza pokazująca bogactwo, barwność i żywotność tutejszego folkloru, bożonarodzeniowych i noworocznych tradycji. Świąteczny czas zawsze odczuwany był i przeżywany w wyjątkowy sposób, niósł atmosferę rodzinnego ciepła, radości, wspólnoty. Zaś kolędnicy, którzy odwiedzali wtedy domostwa lub wędrowali po wsiach czy miastach, byli zwiastunami i kreatorami wszelkiej pomyślności. Dlatego tak bardzo ich oczekiwano, cieszono się z ich przyjścia i obdarowywano w dowód wdzięczności. Żywieckie Gody przypominają kolędnicze i obrzędowe tradycje, pozwalają zanurzyć się głęboko w magiczny czas Bożego Narodzenia i po raz kolejny odczuć jego wyjątkowość.
Kolędnicy “w izbie” – z gwiazdą, turoniem, szopką, herody, Trzej Królowie, winszownicy, pastuszki itd. – rywalizować będą na scenie. Obrzędowi przebierańcy (dziady noworoczne, jukace) wystąpią w plenerze. Odbędzie się wiele imprez towarzyszących, m.in. konkursy trzaskania z bata, potańcówka dziadowska, degustacja potraw regionalnych, kuligi.

Program