Zmarła Krystyna Kwaśniewicz

Zmarła Krystyna Kwaśniewicz

Śp. Krystyna Kwaśniewicz – niestrudzona badaczka kultury ludowej Karpat

Ze smutkiem w sercu żegnamy dr Krystynę Kwaśniewicz – etnografkę, folklorystkę, badaczkę kultury ludowej Karpat, wykładowczynię, konsultantkę amatorskiego ruchu regionalnego, autorkę wielu publikacji o zwyczajach dorocznych i rodzinnych górali polskich, jurorkę imprez folklorystycznych, która przez lata aktywnie współpracowała z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej.

Urodziła się w 1935 roku w Sosnowcu. Po ukończeniu w 1956 roku studiów archeologicznych i etnograficznych przez długie lata pracowała w krakowskiej Pracowni Etnologii Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W połowie lat 70. ubiegłego stulecia obroniła pracę doktorską poświęconą zagadnieniom obyczajowości ludowej.

Wyniki swoich badań prezentowała na wielu konferencjach naukowych i seminariach zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (Słowacja, Czechy, Węgry, Niemcy). Prowadziła kursy dla nauczycieli zajmujących się regionalizmem oraz instruktorów ruchu folklorystycznego; pełniła funkcję konsultanta i doradcy (współpraca z m.in. z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej, Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu).

W latach 70. XX wieku rozpoczęła pracę w jury krajowych i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Zasiadała w komisji oceniającej Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” na Żywiecczyźnie czy Góralskiego Karnawału i Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej.

Napisała blisko 50 książek (m.in. Zwyczaje i obrzędy rodzinne. Etnografia Polski – przemiany kultury ludowej; Wesele spiskie; Zwyczaje doroczne górali podhalańskich: wczoraj i dziś; Zwyczaje doroczne polskich górali karpackich). Opublikowała mnóstwo artykułów w czasopismach etnograficznych i popularnych.

Na emeryturze działała w Komisji Etnograficznej PAN, należała do Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Towarzystwa Przyjaciół Orawy im. Ferdynanda Machaya.

Za swoją długoletnią pracę badawczą i dokumentacyjną, upowszechnianie wiedzy o wartości i znaczeniu kultury ludowej Karpat została uhonorowana Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą im. Oskara Kolberga (2006), Nagrodą im. Romana Reinfussa (2014).

—–

Uroczystości pogrzebowe dr Krystyny Kwaśniewicz odbędą się w poniedziałek 28 kwietnia o godzinie 12.30 w Domu Pogrzebowym Karawan, ul. Rakowicka 26A w Krakowie.

📷 W. Kompała

Udostępnij!