Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych

Informacje ogólne

miejsce: Brenna, amfiteatr,

data: 11-12 lipca 2020

sekretariat imprezy:
Regionalny Ośrodek Kultury
43-300 Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 8
tel. 33-812-69-08, 33-822-05-93, 33-812-33-33
e-mail: rok@rok.bielsko.pl
www.rok.bielsko.pl

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna zapraszają na 53. Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych.
Artyści zaprezentują dawne pieśni wykonywane a cappella lub z akompaniamentem, a zespoły regionalne zaproszą widzów do oglądania tańców i zwyczajów swojego regionu. Wszystko to dziać się będzie na deskach gościnnego amfiteatru w Brennej w sobotę i niedzielę, 11 i 12 lipca.
W ciągu dwóch dni podziwiać będzie można prawie 80 grup śpiewaczych, kapel i zespołów regionalnych z całego województwa śląskiego. Wśród uczestników Przeglądu znalazły się zespoły z Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, a także ziemi częstochowskiej i Beskidów.
Za sprawą skupionych w jednym miejscu i czasie prezentacji różnych grup etnograficznych, a także regulaminu, ograniczającego obecnie konkursowe kategorie do regionalnych zespołów i grup śpiewaczych oraz kapel ludowych Przegląd w Brennej jest świętem śląskiej kultury, tej o wiejskim charakterze i rodowodzie, który pokazuje jej wielkie bogactwo i różnorodność w strojach, pieśniach, muzyce, gwarze i zwyczajach.
(15 czerwca 2020)Z uwagi na sytuację spowodowaną epidemią COVID-19 , 53. Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej w tym roku się nie odbędzie. Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna zapraszają wszystkie zespoły i grupy regionalne do wzięcia udziału w konkursie w roku następnym.

Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej. Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera