Album Moniki Wałach-Kaczmarzyk – “Siumi dolina, siumi gróń”

Album Moniki Wałach-Kaczmarzyk – “Siumi dolina, siumi gróń”

Wydany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej album Moniki Wałach-Kaczmarzyk “Siumi dolina, siumi gróń” zawiera nagrania muzyki z Beskidu Śląskiego, zrealizowane przez bielski ROK na potrzeby wydawnictwa. Kompozycje, które starannie wyselekcjonowano ze zbiorów Rafała Wałacha, prezentują bogactwo i różnorodność repertuarową i stylistyczną muzyki tradycyjnej Trójwsi.

Na płycie znalazły się przede wszystkim utwory o charakterze wokalnym, przeplatane instrumentalnymi i wokalno-instrumentalnymi. W nagraniach wzięły udział trzy pokolenia muzyków z Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki (m.in. Józef Broda, Zbigniew Wałach, Jan Kaczmarzyk).

Wydawnictwo zostało wzbogacone o 40-stronicową książeczkę, która zawiera notkę biograficzną artystki, tekst na temat muzyki Beskidu Śląskiego oraz komentarz autorstwa dr hab. Magdaleny Szyndler, a także archiwalne i współczesne fotografie.

Materiał dostępny jest również do odsłuchu na profilu Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, na portalu soundcloud.com, natomiast książeczkę można obejrzeć na portalu issuu.com – profil Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Album dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyczny ślad, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Monika Wałach-Kaczmarzyk jest śpiewaczką i multiinstrumentalistką z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, jedną z najzdolniejszych przedstawicielek średniego pokolenia muzyków. Jako uczennica Józefa Brody, jest swoistym łącznikiem pomiędzy najstarszymi wykonawcami a najmłodszą generacją muzyków z beskidzkiej Trójwsi. Jest kontynuatorką tradycyjnego stylu śpiewu oraz gry na skrzypcach i instrumentach pasterskich. Wśród jej mistrzów, w których znalazła inspirację, oprócz Józefa Brody, można wymienić innego laureata Nagrody im. O. Kolberga – Janka Sikorę, gajdosza z Koniakowa-Małej Łączki.

Monika Wałach-Kaczmarzyk to laureatka licznych konkursów. Wielokrotnie, jako solistka oraz w kategorii mistrz i uczeń, brała udział w Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, zdobywając m.in. Złote Serca. W 2015 roku uzyskała, w kategorii solistów śpiewaków, Basztę, nagrodę główną Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Artystka, oprócz muzycznych zainteresowań, zajmuje się ponadto istebniańskim haftem krzyżykowym, który zdobi strój regionalny górali Beskidu Śląskiego. Również na tym polu posiada wiele wyróżnień i nagród. Należy do Beskidzkiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Udostępnij!