Maria Grzegorek oraz Barbara Wandzel zostały laureatkami Nagrody im. Oskara Kolberga
Maria Grzegorek z Juszczyny – mistrzyni tradycji, bibułkarka, gawędziarka i poetka, przekazuje rodzinne tradycje wytwarzania kwiatów, wieńców, ozdób choinkowych z bibułki i papieru – została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga.
Bibułkarka, gawędziarka i poetka. Umiejętność tworzenia bibułkowych kwiatów jest w jej rodzinie tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wykonuje z nich wieńce, girlandy, bukiety, drzewka, kabłąki, koszyczki. Przygotowuje też ozdoby choinkowe z bibuły i pająki ze słomy.
Maria Grzegorek od 1997 roku systematycznie uczestniczy w konkursach zdobnictwa bibułkowego organizowanych w Lublinie, Myślenicach, Żywcu, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Bardzo rzadko bierze udział w kiermaszach sztuki ludowej, a działalność twórczą ogranicza przeważnie do realizacji indywidualnych zamówień. Chętnie natomiast przekazuje swoje umiejętności innym. Już przeszło od 30 lat prowadzi zajęcia regionalne i warsztaty rękodzieła ludowego dla nauczycieli, dzieci, młodzieży, Kół Gospodyń Wiejskich. Swoją wiedzą i obecnością wpiera również, organizowane na terenie gminy i powiatu, imprezy propagujące tradycje regionalne.
Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jej prace prezentowane były w kraju (głównie podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim) i za granicą (m.in. na Dniach Polski w Pekinie, w ramach Międzynarodowych Targów Turystycznych w Berlinie i Utrechcie czy w Instytucie Polskim przy Ambasadzie Polskiej w Austrii). Są też eksponowane w Muzeum Miejskim w Żywcu i Izbie Regionalnej w Brzuśniku.
(transetno.eu)
Barbara Wandzel została laureatką przyznanej w tym roku po raz pierwszy w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga nagrody specjalnej dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. Barbara Wandzel to wykonawczyni żywieckiej plastyki dekoracyjnej i obrzędowej z bibuły i papieru, kontynuatorka umiejętności twórczych Marii Grzegorek.
Gratulujemy!