Anna Łęczyńska | „Drewno w architekturze Bielska-Białej”

Anna Łęczyńska | „Drewno w architekturze Bielska-Białej”

Pasją Anny Łęczyńskiej jest budownictwo drewniane, a wystawa „Drewno w architekturze Bielska-Białej” prezentowana od 21 stycznia do 18 lutego 2022 roku w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej jest tego wyrazem.

„Drewno w architekturze Bielska-Białej” to projekt fotograficzny zrealizowany przez Annę Łęczyńską w 2021 roku w ramach stypendium Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Zamysłem autorki zdjęć prezentowanych na wystawie w Galerii Sztuki ROK było przedstawienie unikatowych drewnianych detali architektonicznych obiektów murowanych oraz walorów budynków wykonanych w całości z drewna.

Od połowy XIX stulecia bogaci mieszczanie chętnie wybierali oddalone od centrum miasta tereny na wybudowanie swoich willi letniskowych. Wiele z nich zostało zaprojektowanych w popularnych wówczas stylach – cottage i tyrolskim. Do dzisiaj na terenie Bielska-Białej znajdziemy przykłady murowanych oraz drewnianych domów ozdobionych ażurowymi snycerskimi ornamentami.

Autorka projektu dokonała subiektywnego wyboru budynków i przedstawiła je na 26 barwnych fotografiach. Obiekty znajdujące się między innymi w Olszówce, Lipniku, Wapienicy czy Straconce, różnią się nie tylko funkcją, stylem czy układem planistycznym, ale także stanem technicznym. Każdy z nich bez wyjątku jest przykładem bogatego dziedzictwa kulturowego Bielska-Białej.

Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej
21 stycznia – 18 lutego 2022

poniedziałek – piątek, godz. 10.00 – 17.00

Przypominamy, że osoby odwiedzające Galerię zobowiązane są do przestrzegania obostrzeń sanitarnych. W przestrzeni Galerii może przebywać jednocześnie pięć osób, obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego.

Wstęp na wystawę oraz katalog są bezpłatne.

Udostępnij!