Krysia Nikiel-Katolik | „Powidoki”

Krysia Nikiel-Katolik | „Powidoki”

Inspiracją do przygotowania wystawy „Powidoki” stały się dla artystki zapisane pod powiekami obrazy przywiezione z bliższych i dalszych podróży. W ostatnim czasie były to głównie wycieczki w różne zakątki Beskidów oraz niezapomniane spotkania z ludźmi. Ekspozycja w Galerii Sztuki ROK obejmuje rysunki, ilustracje oraz kolaże, zawierające m.in. własnoręcznie wykonane hafty.

Większość prac rozpoczynam w plenerze – mówi Krysia Nikiel-Katolik. – Moja pracownia jest tam, gdzie jestem ja. Każdy projekt poprzedzam dokładnym researchem, a w przypadku portretów spotkaniem i rozmową, bo najważniejszy w mojej sztuce jest człowiek. Tworzę o nim i dla niego.

Na wystawie można zobaczyć m.in. trzy wielkoformatowe kolaże z serii „Ziarno”. Są to portrety kobiet, które w ostatnim czasie zaintrygowały artystkę. Animatorka kultury Anastazja Żur oraz artystki ludowe Maria Grzegorek i Zuzanna Ptak kultywują tradycję wbrew przemijającym modom. Większość prezentowanych na wystawie obrazów powstała w ciągu ostatnich dwóch lat. Wyjątek stanowią szkice z podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie z zaciekawieniem obserwowała styl życia Amerykanów. W zasadzie każda z prac zaprezentowana na wystawie w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury jest częścią jakiejś narracji, kryje tajemnicę lub niespodziankę. Trzeba tylko bacznie się im przyglądać, do czego serdecznie Państwa zapraszamy.

Krysia Nikiel-Katolik „Powidoki”

Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej
4 marca – 1 kwietnia 2022

poniedziałek – piątek, godz. 10.00 – 17.00

Finisaż wystawy odbędzie się 26 marca o godz. 12.00.

Wstęp na wystawę oraz katalog są bezpłatne.

Przypominamy, że osoby odwiedzające Galerię zobowiązane są do przestrzegania obostrzeń sanitarnych. W przestrzeni Galerii może przebywać jednocześnie pięć osób, obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego.

Udostępnij!