„Od Świętego Mikołaja do Trzech Króli” – wystawa w Galerii Platan w Budapeszcie

„Od Świętego Mikołaja do Trzech Króli” – wystawa w Galerii Platan w Budapeszcie

Bożonarodzeniowa wystawa malarstwa na szkle pod tytułem „Od Świętego Mikołaja do Trzech Króli” będzie prezentowana od 8 grudnia do końca stycznia na Węgrzech – w Galerii Platan prowadzonej przez Instytut Polski w Budapeszcie. Ekspozycję przygotował Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Do udziału w niej zostało zaproszonych siedmiu artystów – Marian Bruno Buława, Katarzyna Janik, Zbigniew Micherdziński, Krzysztof Okoń, Zdzisław Słonina, Rozalia Szypuła i Marta Walczak-Stasiowska. To ich dzieła, nawiązujące do tradycyjnych motywów ludowych i sakralnych, przeniosą zwiedzających do miejsc i chwil otoczonych szczególną świąteczną aurą.

Koniec starego i początek nowego roku był w tradycji czasem szczególnym. Magicznym czasem obrzędowym, w którym zwierzęta przemówiły ludzkim głosem, a określone zachowania i zabiegi zapewniały zdrowie, szczęście i dobrobyt na cały następny rok. Zaczynał się już od Świętego Andrzeja i trwał do zakończenia Godnich Świąt, czyli do Trzech Króli. Wciąż jeszcze w niektórych regionach, w niektórych rodzinach stare ludowe tradycje związane z tym okresem są pieczołowicie pielęgnowane. Jednak już nie tak wielu z nas wie, dlaczego pod białym obrusem wigilijnego stołu kładziemy garść siana albo dlaczego powinno się na tym stole znaleźć dwanaście dań. Bowiem tradycja nieustannie miesza się ze współczesnością, przynosząc nowe zjawiska i zwyczaje. Pewne jest jednak to, że dziś także ten okres roku jest wyjątkowy, wypełniony radosnymi zdarzeniami. I tym właśnie momentom poświęcona jest nasza wystawa, obejmująca swą tematyką to, co dzieje się pomiędzy 6 grudnia a 6 stycznia.

Dopełnieniem ekspozycji będą szopki bożonarodzeniowe – jedna drewniana, wykonana przez artystę ludowego Józefa Hulkę, pochodząca ze zbiorów ROK oraz kilka kamiennych autorstwa Leszka Cieślika. Wystawie towarzyszyć będą również warsztaty świątecznych ozdób z bibuły i opłatków. Na wernisażu zagra ludowa kapela Jetelinka działająca pod kierunkiem Moniki Wałach-Kaczmarzyk.

Wernisaż: 8 grudnia 2022 (czwartek), godz. 18.00

Lokalizacja: Galeria Platán – 1061 Budapeszt, Andrássy út 32. 

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2023 r. 

Zdjęcie w tle: Marta Walczak Stasiowska “Kolędnicy”

Więcej informacji na stronie: www.instytutpolski.pl/budapest/

Wystawie „Od Świętego Mikołaja do Trzech Króli” w Galerii Platán w Budapeszcie towarzyszyły warsztaty świątecznych ozdób z bibuły i opłatków. Warsztaty poprowadziły Michalina Siwek oraz Monika Kasperek-Zacny. Inspiracją dla uczestników warsztatów była choinka ubrana w ozdoby choinkowe wykonane przez podopiecznych z MCK klub Papiernik.

Udostępnij!