„Zagroj mi muzycko” – najnowsza płyta dokumentująca FFGP
Oto najnowsza publikacja cyfrowa Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej!
Nagrań dokonano na Rynku w Żywcu w dniach 27-30 lipca 2024 r. podczas 55. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, organizowanego w ramach 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Komisja artystyczna oceniająca występy wysłuchała 138 prezentacji muzyki tradycyjnej, w tym 22 kapel, 41 grup śpiewaczych, 11 mistrzów instrumentalistów z uczniami, 11 mistrzów śpiewaków z uczniami, 27 solistów śpiewaków, 18 solistów instrumentalistów oraz 8 solistów multiinstrumentalistów.
Przyznano 6 Złotych Żywieckich Serc, wiele pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz wyróżnienia. Zagroj mi muzycko to aż 60 najlepszych prezentacji konkursowych z całego łuku polskich Karpat!
Posłuchajcie sami: Zagroj mi muzycko – Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
Od ponad półwiecza, każdego roku na przełomie lipca i sierpnia, spotykają się w Żywcu górale reprezentujący różne grupy etniczne. W 2024 roku miała miejsce 55. edycja Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Od lat uczestniczą w nim regionalne zespoły, prezentujące w Amfiteatrze pod Grojcem zwyczaje i obrzędy, z kolei na żywieckim Rynku występują kapele, grupy śpiewacze, soliści instrumentaliści i śpiewacy oraz mistrzowie ze swymi uczniami. Wśród wykonawców w 2024 r. pojawili się górale z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, z Orawy, Podhala, Spiszu, Pienin, a także Babiogórcy, Zagórzanie, Czarni Górale Nadpopradzcy i Biali Górale z okolic Łącka, a także Lachy Sądeckie. To prawdziwe bogactwo i różnorodność muzyki, śpiewu, gwary, stroju, różne składy kapel, instrumenty pasterskie. Wszyscy wykonawcy sięgają do źródeł tradycyjnej muzyki swojego regionu, muzyki, która towarzyszyła ich przodkom w codziennym życiu, stanowiła oprawę dorocznych i rodzinnych świąt. To zatem muzyka wielu pokoleń, wykonywana współcześnie z dbałością o zachowanie jej oryginalności, zgodnie z określonym wzorcem.
Bo choć każde pokolenie wnosi coś od siebie, zostawia swój ślad, to trzeba znać autentyczne źródło swojej tradycji. O to dbają regionaliści, badacze, animatorzy życia muzycznego, a w dzisiejszych czasach znacznym ułatwieniem w docieraniu do korzeni jest również dostęp do archiwalnych nagrań muzyków i śpiewaków urodzonych na przełomie XIX i XX stulecia. W pielęgnowaniu i popularyzacji tradycyjnej kultury ważną rolę pełni Festiwal Folkloru Górali Polskich. Na żywieckim rynku w konkursowych prezentacjach pojawiają się wykonawcy spośród kilku pokoleń. Najmłodsi przyjeżdżają ze swymi mistrzami, zaś najstarsi, którzy w tej tradycji wzrastali, stanowią źródło, z którego wciąż można czerpać. To ze względu na ich obecność i znaczenie, kilka lat temu festiwalowa komisja zaczęła przyznawać Nagrody Specjalne za pielęgnowanie i pokoleniowy przekaz tradycyjnej muzyki swojego regionu. Najwyższymi nagrodami są Złote Żywieckie Serca przydzielane w poszczególnych kategoriach. Wysoki i wyrównany poziom występów spowodował przyznanie w 2024 roku wielu równorzędnych pierwszych, drugich i trzecich nagród oraz wyróżnień. Fragmenty konkursowych prezentacji laureatów znalazły się na dwóch płytach tego albumu. Cieszy fakt, że obok starszych, doświadczonych muzyków i śpiewaków, wśród laureatów najwyższych nagród znaleźli się także młodzi wykonawcy, ich godni następcy. Ktoś trafnie określił to mianem „fenomenu żywotności”.
Anna Borucka-Szotkowska
przewodnicząca komisji konkursu kapel, grup śpiewaczych,
śpiewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów,
mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach
55. Festiwalu Folkloru Górali Polskich
Rejestracja koncertu, mix i mastering: Arkadiusz Wiech – Gitarek Studio
Realizacja dźwięku: Grzegorz Studencki – Audiomaster
Wybór nagrań, konsultacje: Krzysztof Trebunia-Tutka
Projekt graficzny, DTP: Wiesław Łysakowski
Redakcja: Kinga Kościak
Zdjęcia: Daniel Franek – Okiem Fotoreportera