“Kolędnicy”
Ludowa obrzędowość okresu Bożego Narodzenia w całej Polsce była niezwykle bogata i różnorodna. Święta zimowe zajmowały szczególne miejsce wśród zwyczajów dorocznych społeczności wiejskiej dlatego, że związane były pierwotnie z odradzającym się światłem i życiem. Nie inaczej było i nadal bywa na terenie Żywiecczyzny czy Beskidu Śląskiego.
Grupy kolędnicze pojawiały się już 6 grudnia (Mikołaje), a najbardziej ich obecność była widoczna w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia (m.in. Szlachcice, Herody), w sylwestra i Nowy Rok (zwłaszcza Dziady noworoczne).
Kolędnicy, Mikołaje, Herody, Szlachcice i Dziady noworoczne… to dla niewtajemniczonych postacie trudne do odróżnienia. Dla znawców tematu różnica między nimi jest oczywista. W publikacji, której wydawcą jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, znajdziemy teksty zawierające opisy kolędniczych zwyczajów, barwnych widowisk i korowodów odwiedzających domostwa tak w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, podczas samych świąt, jak i w czasie po nich następującym.
Do publikacji dołączona jest płyta z filmem pt. “Hej, godni kolędnicy, beskidzcy komedianci!” zrealizowanym przez Jerzego Kołodziejczyka, Aleksandra Dyla, Eugeniusza Jachyma, Zdzisława Mielnika.
Publikacja została wydana w ramach projektu “Żywieckie Gody – karnawał bez granic”.
wydawca: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, 2010
redakcja: Małgorzata Słonka
teksty: Barbara Rosiek, Tadeusz Papierzyński
zdjęcia: Waldemar Kompała, Aleksander Dyl, Lucjusz Cykarski, Marian Koim, Robert Garstka, Grzegorz Adamus
projekt graficzny: Mirosław Baca
druk: Dimograf, Bielsko-Biała
(ks)