“Barwy folkloru. Tydzień Kultury Beskidzkiej w fotografii Waldemara Kompały”€

“Barwy folkloru. Tydzień Kultury Beskidzkiej w fotografii Waldemara Kompały”€

W maju 2007 r. dzięki staraniom Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej ukazał się album fotograficzny Barwy folkloru, prezentujący zdjęcia autorstwa Waldemara Kompały, dokumentujące 11 edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej (lata 1993-97 i 2001-2006).
Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywa się co roku od ponad 40 lat. Wypełnia 9 kolejnych dni w środku wakacyjnego sezonu w Beskidach – Śląskim i Żywieckim oraz okolicznych miejscowościach. Gromadzi około 100 zespołów folklorystycznych, w tym ponad 20 zagranicznych z różnych kontynentów. Łącznie są to 4 tysiące wykonawców, których widownię szacuje się na 200 tysięcy.
Tydzień Kultury Beskidzkiej – jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych w świecie. Jej najważniejszą częścią są codzienne kilkugodzinne wieczorne koncerty na pięciu głównych plenerowych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Wśród imprez towarzyszących największym zainteresowaniem cieszą się: Gorolski Święto w Jabłonkowie w Republice Czeskiej, Festyn Istebniański w Istebnej i Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. W programie są też występy kapel, solistów i grup śpiewaczych, korowody uliczne, kiermasze sztuki ludowej i wystawy. Całości patronuje Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.
Spośród ponad 50 festiwalowych koncertów część ma charakter konkursowy. Pięknymi tradycjami może poszczycić się Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, którego najlepszych wykonawców nagradza się Złotymi Żywieckimi Sercami. Zespoły zagraniczne z kolei ubiegają się o Grand Prix Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, które od pewnego czasu odbywają się na zmianę w Wiśle, Żywcu i Szczyrku.
W Tygodniu Kultury Beskidzkiej w niepowtarzalny sposób splatają się tradycja i współczesność. Impreza przyczyniła się do powstania nowych zespołów, do sięgnięcia po stare instrumenty i piękne, zapomniane niekiedy pieśni i tańce, do organizowania się w grupy i zrzeszenia twórcze, do rozwoju ludowej twórczości. Rozbudziła też potrzebę kontaktu z folklorem wśród widzów. To święto ludzi gór, ale też mecenasów i wszystkich, którzy pracują przez lata nad zachowaniem i popularyzacją wielowiekowych tradycji. Z drugiej strony to wielki festyn, którego urok i niepowtarzalna atmosfera potrafią porwać uczestników w wir wspólnej, żywiołowej zabawy.
Autor zdjęć o sobie:

Urodziłem się w 1964 roku w Siemianowicach Śląskich. Pierwsze w życiu zdjęcia wykonałem na przełomie lipca i sierpnia 1978 roku, w Korbielowie, nawet nie zdając sobie sprawy, że 20 kilometrów obok mają miejsce koncerty Tygodnia Kultury Beskidzkiej. 15 lat póĹşniej przyjechałem na TKB jako fotoreporter oddziału katowickiego Gazety Wyborczej. Od tego czasu, z krótką przerwą, co rok stawiałem się na beskidzkich estradach, aby próbować uchwycić coś tak ulotnego jak muzyka i taniec. Traktuję te zdjęcia jak nutki, które słyszę będąc na koncertach. To luĹşny zbiór, który zebrany w całość tworzy zaproszenie na kolejną estradę TKB. Ten wyjątkowy dla mnie czas, pełen spotkań ze starymi przyjaciółmi, jest zarazem czasem poznawania nowych ludzi i kultur. Niniejszy album to mały wycinek zdjęć, które zrobiłem w czasie 11 festiwali w latach 1993-97 i 2001-2006. Oddając go Państwu w ręce, mam nadzieję, że przybliżę choć trochę atmosferę tego najdłuższego festiwalu folklorystycznego w Europie.
Waldemar Kompała

zdjęcia: Waldemar Kompała
redakcja: Andrzej Seget
projekt graficzny: Artur Hanc, Tomasz Wawer
wydawca: Regionalny Ośrodek Kultury (2007)

Publikacja współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg III A Polska – Republika Słowacka 2004 – 2006.

Udostępnij!