“Kapliczki, świątki i krzyże…” Fotografie Stanisława Gadomskiego

“Kapliczki, świątki i krzyże…” Fotografie Stanisława Gadomskiego

Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę fotografii Stanisława Gadomskiego. Wernisaż odbędzie się 5 września 2013 o g. 16.00. Ekspozycja czynna do 4 października 2013.

W Muzeum Miejskim w Tychach od 6 grudnia 2012 roku do końca lutego 2013 roku można było oglądać wystawę “Stanisław Gadomski. Fotografia. Karpackie ścieżki, ulice Paryża, Śląsk” podsumowującą sześćdziesiąt lat pracy twórczej słynnego fotografika i reportera, współpracującego ze śląskimi dziennikami i czasopismami, a także rysownika i grafika. Wkrótce miało się okazać, że była to ostatnia ekspozycja, w przygotowaniu której sam artysta brał udział. Zmarł na początku lipca. Miał 83 lata.

We wrześniu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej zobaczymy fragment tyskiej wystawy. Są to przede wszystkim fotografie kapliczek, krzyży i figur przydrożnych Podbeskidzia i Podtatrza, ale nie brakuje też zdjęć fotoreporterskich i portretów. To niewielki wybór z sześćdziesięciu lat pracy twórczej artysty.

Tytułowe kapliczki, świątki i krzyże były ulubionym tematem Stanisława Gadomskiego. Wiele prezentowanych obiektów wygląda dziś zupełnie inaczej, niektórych być może już nie ma. Cywilizacja zmienia krajobraz, nawet ten zdawałoby się odległy od świata. Nowe drogi, rozbudowa przysiółków, likwidacja obszarów poprzemysłowych itd. powodują, że zagubione niegdyś pośród bezkresu pól czy na rozstajach dróg figurki stają raptem w centrum życia. Zdarza się też, że zostają zniszczone lub skradzione. Razem z nimi znika ich niepowtarzalny, indywidualny charakter.

Zdjęcia Stanisława Gadomskiego ocalają dla nas piękno zatrzymane w czasie. Są niepowtarzalną szansą na jego odnalezienie, przypomnienie, na przywrócenie pamięci o niezwykłości polskiego krajobrazu gęsto usianego jeszcze do niedawna kapliczkami. Raz osadzone w plenerach, raz skupione na detalach, wszystkie są nie tylko prostym zapisem, ale noszą ślady indywidualnego spojrzenia artysty.

Stanisław Gadomski urodził się w 1929 roku w Sosnowcu. Do wojny mieszkał w Brzezinach Śląskich, okupację spędził w Milanówku, ucząc się na tajnych kompletach. Brał udział w działalności konspiracyjnej organizacji Szare Szeregi. Po wojnie ukończył gimnazjum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Aktywnie działał w harcerstwie. Maturę zdał w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w 1954 roku. Jednocześnie przez dwa lata zgłębiał historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1954 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracę zawodową podjął w tym samym czasie w “Trybunie Robotniczej” jako grafik i fotoreporter. W roku 1970 został kierownikiem działu fotoreportażu w tygodniku “Panorama”. Miał siedem wystaw indywidualnych, brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Publikował zdjęcia w licznych wydawnictwach. Jest m.in. autorem książki “Strój ludowy w Polsce”, albumów “Krajobraz z kapliczką”, “Jacyś ludzie”, “Kościoły drewniane województwa śląskiego” (rysunki), “Kapliczki, świątki i krzyże”, współautorem wielu innych.

Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i złotą odznaką Za Opiekę nad Zabytkami.

Fotografie na wystawie ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach i Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

5 września – 4 października 2013

Udostępnij!