Informator 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej
Drogi Widzu, Drogi Uczestniku,
Tydzień Kultury Beskidzkiej jest niezmiennie świętem górali mieszkających w Beskidach. Zespoły amatorskie, w najlepszym tego słowa znaczeniu, prezentują na festiwalowych scenach namiastkę kultury swoich prababek i pradziadów. Tamten dawny świat bardzo różnił się od współczesnego. Dla jednych koncerty zespołów regionalnych mogą być podróżą w nieznane, dla innych wspominaniem czegoś, co ma niezaprzeczalną wartość. To moment, aby się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad tym, o czym opowiada stara pieśń. Pieśń, zaśpiewana tak, jak niegdyś na hali, gdzie dźwięk niósł się hen daleko, albo intonowana przy wspólnym ognisku, gdzie każdy miał swoje miejsce. Jednak już nie każdy potrafi dostrzec, że te widowiska mają swoją głębię. Aby zachować pogłębione rozumienie poszczególnych elementów dawnej kultury, wymyślono Festiwal Folkloru Górali Polskich – konkurs, który obchodzi w tym roku jubileusz 55-lecia. Jest to unikatowa impreza w skali kraju będąca sercem TKB, łącząca ochronę niematerialnego dziedzictwa z zabawą w gronie przyjaciół.
– Bardzo nas cieszy, że tak wiele młodych osób chętnie zgłasza się do udziału w FFGP. Młodzi instruktorzy i wykonawcy, świadomi swoich korzeni, cenią sobie możliwość prezentacji na festiwalu. Widać, że czerpią radość z tych występów, co potwierdza, że kultura ludowa żyje – powiedziała Magdalena Koim, dyrektor programowo-artystyczna TKB.
TKB jest jak wielkie ognisko. Zasiądą przy nim wspólnie obok siebie nie tylko beskidzcy górale, ale również zespoły z innych regionów Polski, które zaprezentują tradycje z Podhala, Podkarpacia, Wielkopolski, Kaszub, Podlasia… Beskidy rozbrzmiewać też będą muzyką ze wszystkich krańców świata – od obu Ameryk po Azję. Nie bez przesady można powiedzieć, że program 61. TKB jest różnorodny. Do tego wspólnego ogniska wszystkich gorąco zapraszamy!
(ze wstępu do informatora)