Wystawa Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024

Wystawa Konkursu na Koronkę Koniakowską i Beskidzki Haft Krzyżykowy 2024

wernisaż: 13 września (piątek), godz. 17.00
wstęp wolny
galeria czynna: poniedziałek–piątek, g. 10.00–17.00

Najdroższe koronczarki i hafciarki z Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Kiedy patrzę na prace, które złożyłyście do Konkursu, jestem pod takim wrażeniem, że dech mi zapiera. To niebywałe, że w tym małym beskidzkim zakątku, leżącym na Śląsku Cieszyńskim, w dobie takiego szybkiego rozwoju technologicznego i początkach wszechogarniającej nas sztucznej inteligencji, nasza tradycja osiąga renesans. Świadczy o tym nie tylko fakt, iż do konkursu zgłosiło się o wiele więcej uczestników, niż pięć lat temu, ale przede wszystkim Wasz poziom artystyczny. Powołując Fundację, zakładając Centrum Koronki Koniakowskiej oraz przejmując organizację tegoż konkursu w 2019 roku marzyłam, by koniakowskie dziedzictwo urosło w siłę. By każdy, kto tworzy koronkę koniakowską, bądź beskidzki haft krzyżykowy, czuł się wyjątkowy, czuł moc swoich umiejętności. Sztuka ludowa to trudne zajęcie. Balansuje na pograniczu artyzmu i użytkowości. Artyści profesjonalni nie do końca ją uznają, a ludowi nie wierzą, że nimi są. Na co dzień głównie obcuję z koronką, hafciarek jest nieco mniej i tutaj chciałam do Was kochane skierować szczególne słowa uznania. Wasze prace są zaskakujące, nie tylko w precyzji wykonania, ale i nowych formach. To wspaniałe, że zaczynacie myśleć jak zaadaptować Waszą twórczość na dzisiejsze potrzeby. Mimo to, chcę Wam przekazać – myślę ważną radę, która mi się nasunęła. Koniakowskie koronczarki są specjalistkami w adaptacji dziedzictwa pokoleń na nowoczesność. Nie tracą przy tym tradycyjności.
Pamiętajcie o tym, by tworząc nowe dzieła, jak koszula, fartuch, czy sukienka, haft był zawsze them motywu. Nigdy inaczej, gdyż to Was wyróżnia i to powoduje, iż beskidzki haft krzyżykowy jest jedyny na świecie. I wyjątkowy Patrząc z kolei na prace koronczarek i ilość nowych „kwiotków”, kompozycji oraz serwetek z najcieńszych nici nr 100, 80, 50, zastosowania czarnej nici, to nasuwa się tylko jedna myśl: historia koniakowskiej koronki pisze się ok 140 lat, Wy dzisiaj gwarantujecie, że przynajmniej następne 100 lat będzie tutaj żyła. Jesteście dla mnie Wszystkie wygrane.

mgr Lucyna Ligocka-Kohut, Komisarz Konkursu

Konkurs został zorganizowany przez Fundację Koronki Koniakowskie, której partnerami byli: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Muzeum Regionalne „Na Grapie” w Jaworzynce, Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle i Stowarzyszenie Twórców Ludowych-Oddział Beskidzki.

W konkursie wzięło udział 13 hafciarek i 30 koronczarek.

Udostępnij!