19. Międzynarodowy Festiwal Chórów im. Kazimierza Fobera „Gaude Cantem”

19. Międzynarodowy Festiwal Chórów im. Kazimierza Fobera „Gaude Cantem”

Międzynarodowy Festiwal Chórów „Gaude Can­tem” odbywa się w roku 2024 po raz dziewiętnasty. Historia imprezy jest jednak dłuższa – sięga roku 1996. Wtedy to została zorgani­zowana po raz pierwszy w Oświęcimiu, jako najważniej­szy w roku przegląd zespołów śpiewaczych skupionych w bielskim oddziale Polskiego Związku Chórów i Or­kiestr. Ta właśnie organizacja i Regionalny Ośrodek Kul­tury w Bielsku-Białej to niezmiennie, od początku po dzień dzisiejszy, główni organizatorzy festiwalu. O jego bogatej tradycji przypomina m.in. upamiętniona w na­zwie osoba Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współ­twórcy przeglądu, prezesa PZChiO w Bielsku-Białej.

„Gaude Cantem” przez lata ulegało licznym przeobra­żeniom. Zmieniały się regulaminy, programy, miej­sca, uczestnicy. Cel: upowszechnianie muzyki chóralnej i dzielenie się radością płynącą ze wspólnego śpiewu się jest jednak niezmienny.

Dziś „Gaude Cantem” to konkurs o Grand Prix, to warsztaty dla chórzystów i se­minarium dla dyrygentów, to organizowane w Bielsku­-Białej i kilku okolicznych miejscowościach koncerty festiwalowe. Słowem: doskonała okazja do artystycznej rywalizacji i podnoszenia umiejętności, jak również roz­rywka.

Od 2021 roku „Gaude Cantem” znajduje się w gronie sześciu najstarszych i uznanych polskich konkursów chóralnych, których laureaci konkurują w stolicy Wielkopolski o zwycięstwo w „konkursie nad konkursami” – Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu.

Niech zabrzmi hymn święta pieśni „Śpiewaj radośnie” Mirosława Gałęskiego – 19 Międzynarodowy Festiwal Chórów im. Kazimierza Fobera „Gaude Cantem” czas zacząć. Życzymy wszystkim wielu niezapomnianych przeżyć, gorących emocji konkursowych, aplauzu pu­bliczności i przychylności jurorów.

Udostępnij!