Czesław Węglarz – „Gajdosku z gajdami” – koncert promocyjny
Wydawnictwo muzyczne Czesława Węglarza „Gajdosku z gajdami” zawiera nagrania tradycyjnej muzyki z Beskidu Żywieckiego. Jest to już czwarta pozycja z serii Muzyka Beskidów. Po Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej, Monice Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki i siostrach Sordyl z Korbielowa przyszła pora na Czesława Węglarza – znanego i cenionego muzyka oraz budowniczego instrumentów ludowych, mieszkającego w Ciścu koło Węgierskiej Górki.
Na płycie usłyszeć można melodie grane na gajdach, dudach i instrumentach pasterskich, takich jak piszczałka jednootworowa, trombita czy też róg pasterski. W duecie z artystą usłyszymy jego córkę Katarzynę Rodak, która akompaniuje mu na skrzypcach. Tworzą razem tradycyjną kapelę góralską. Wydawnictwo zostało wzbogacone o archiwalne i współczesne zdjęcia oraz teksty na temat muzyki znajdującej się na płycie.
Koncert promujący wydawnictwo odbędzie się 12 grudnia o godz. 17.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Podczas spotkania z Czesławem Węglarzem i jego córką Katarzyną Rodak będzie można na żywo usłyszeć utwory zarejestrowane na płycie oraz otrzymać album bezpłatnie. Dodatkowo wszystkie nagrania wraz z dołączoną książeczką i tekstami na temat żywieckiej muzyki są zamieszczone w wersji cyfrowej na stronie ROK-u.
Realizacja publikacji jest możliwa dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyka Tradycyjna – Publikacje Fonograficzne.
Czesław Węglarz mieszka w Ciścu, w gminie Węgierska Górka. Muzyk i budowniczy instrumentów, multiinstrumentalista grający na dudach, gajdach, skrzypcach, basach oraz piszczałkach, trombitach i okarynach. Charakterystyczna dla jego twórczości jest bardzo dobra znajomość folkloru muzycznego z pogranicza Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Jako znawca folkloru muzycznego Żywiecczyzny oraz jego niestrudzony propagator, często podejmował współpracę z muzeami i różnego rodzaju placówkami kultury, dzieląc się wiedzą, jak również umiejętnością gry na tradycyjnych instrumentach.
Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Wielokrotnie otrzymywał Złote Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w kategoriach instrumentalista oraz mistrz i uczeń. Został uhonorowany nagrodą Muzyka Źródeł, przyznawaną od 2013 roku przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej (2018). Co więcej, w tym samym roku podczas 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym otrzymał Basztę dla najlepszego solisty instrumentalisty, a także pierwszą nagrodę w konkursie „Duży-Mały”. W 2019 roku wyróżniony został prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii folklor muzyczno-taneczny oraz Nagrodą artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia twórcze.