Eugeniusz Węgiełek – Rzeźba i malarstwo

Eugeniusz Węgiełek – Rzeźba i malarstwo

Eugeniusz Węgiełek urodził się w 1960 roku w Pęcławiu, nieopodal Góry Kalwarii na Mazowszu, gdzie nadal mieszka i tworzy. Należy do grupy plastycznej Communio Graphis, założonej w latach 90. XX w. przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Górze Kalwarii przez ks. Jarosława Gamrota. Doskonalił swój warsztat pod okiem prof. Stefana Lisowskiego. Od 1992 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Został też przyjęty do płockiego Związku Artystów Plastyków.
W jego twórczości dominuje tematyka sakralna, a ulubionym tematem jest postać Matki Bożej – przedstawianej jako pogodna dziewczyna lub smutna, zatroskana, czuwająca przy grobie kobieta. Często rzeźbi i maluje świętych, Chrystusa i anioły, a także różne zwierzęta, jak koty, sowy, konie czy ptaki. Utrwala w drewnie sceny biblijne i szopki. Ponadto obrazuje dzień powszedni ludzi pracujących oraz wiejskie pejzaże. Zawsze fascynowały go tradycyjne obrzędy ludowe, wesela i inne uroczystości wiejskie, uczestniczące w nich kapele czy grający muzykanci. Jego prace wyróżniają się bogatą ornamentyką i frapują śmiałością kolorystyki.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jego rzeźby eksponowane były na wystawach w USA, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech. Znajdują się w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Prace Eugeniusza Węgiełka można kupić m.in. na Targach Sztuki Ludowej podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu.

4 lutego – 1 marca

Udostępnij!