Ecce homo. Z mojego szkicownika – prace prof. Michała Klisia

Ecce homo. Z mojego szkicownika – prace prof. Michała Klisia

Tematem wystawy “Ecce homo. Z mojego szkicownika” jest refleksja nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Prof. Michał Kliś przedstawił Pasję za pomocą ascetycznej, plakatowej formy. Ten znany plastyk podkreśla, że istnieje szczególny związek między jego twórczością a Łodygowicami – beskidzką wioską, w której się wychowywał. To miejsce ukształtowało go i duchowo, i artystycznie.

Jako młody człowiek podziwiał obrazy tablicowe wykonane przez malarzy cechowych w miejscowym drewnianym kościele pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza. Wspomina, że dużo później, kiedy oglądał w Luwrze prace Jeana Chardina, nie mógł oprzeć się wrażeniu, że paleta barw wykorzystywana przez francuskiego malarza przypomina mu kolorystykę stacji drogi krzyżowej z Łodygowic. Chociaż podobieństwo jest przypadkowe, skojarzenie świadczy o tym, jak istotne dla artysty są pierwsze wrażenia estetyczne.

Tak samo ważne są pierwsze doświadczenia duchowe. Podczas Wielkiego Postu w kościołach zasłania się krzyże purpurowym suknem, ale dawniej w Łodygowicach do tego celu wykorzystywano specjalne, pokryte malaturą płótno. Zdobienie przedstawiało sceny z Pisma Świętego. Ogromne wrażenie, które zapamięta na zawsze, robiła na nim chwila, kiedy w Wielki Czwartek zasłona opadała, a oczom wiernych ukazywał się wizerunek ukrzyżowanego Chrystusa.

Pierwsze doświadczenia związane z przeżywaniem Triduum Paschalnego z czasem przerodziły się w artystyczne rozważania na temat Pasji. Ważną inspiracją była też kontemplacja znanych dzieł sztuki, między innymi “Ukrzyżowania” Petera Paula Rubensa z wizerunkiem płaczącej Marii Magdaleny i “Drogi krzyżowej” Piotra Bruegla – które Michał Kliś oglądał w Antwerpii – czy też obrazu “Ecce homo” Adama Chmielowskiego.

Michał Kliś urodził się w Bielsku-Białej (1945). Wykładowca akademicki (od 1974), profesor zwyczajny (od 2000), rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2001-€“2005). Zajmuje się plakatem, malarstwem, grafiką warsztatową i projektową.

Ekspozycja Galerii w Rogu

8 kwietnia – 15 czerwca

Udostępnij!