Pokonkursowa wystawa instrumentów ludowych

Pokonkursowa wystawa instrumentów ludowych

Wystawa nosi tytuł “Dudy, trombity, okaryny…” i jest pokłosiem II Konkursu na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego.

Można zobaczyć instrumenty wybrane spośród 130 prac zgłoszonych do konkursu przez szesnastu budowniczych instrumentów z Polski i dwóch ze Słowacji oraz 73 uczestników warsztatów. Eksponowanych jest kilka dud, są skrzypce i złóbcoki, sporo jest piszczałek, rogów i trombit. Wśród tych ostatnich znajdują się egzemplarze liczące po 5-6 metrów długości. Zaciekawienie wzbudzają instrumenty perkusyjne i “wynalazki”, będące efektem twórczej fantazji budowniczych. Najwięcej jest prac wykonanych podczas warsztatów przez studentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (prowadzący Józef Broda – okaryny i Zbigniew Wałach – piszczałki), młodzież z Istebnej (Zbigniew Wałach – piszczałki), uczniów Szkoły Podstawowej w Wilkowicach (Marek Teśluk – multanki) i młodzież z Gimnazjum ZSS w Łodygowicach (Małgorzata Gabryel – narzędzia dźwiękowe).
W bogato ilustrowanym katalogu oprócz skróconej wersji protokołu znalazły się teksty prowadzących warsztaty: Józefa Brody – folklorysty, multiinstrumentalisty, budowniczego instrumentów ludowych i pedagoga oraz Zbigniewa Wałacha – znakomitego skrzypka, gajdosza i budowniczego instrumentów. Józef Broda pisze m.in.: “Instrumenty mają zbliżyć do siebie nas i świat wokół. To jest coś… jak lornetka w stronę horyzontu. Tym horyzontem jest nasze doświadczenie, są przeżycia, do nich wracamy. Niekiedy to nasze widzenie jest lepsze, niekiedy coś tylko przeczuwamy”.

Kuratorem wystawy jest Zbigniew Micherdziński.

W październiku i listopadzie ekspozycja dostępna będzie w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Protokół z posiedzenia jury konkursu na budowę instrumentów ludowych i lista laureatów dostępne są w zakładce Imprezy.

Wystawę, tak samo jak inne działania towarzyszące konkursowi, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

20 lipca – 21 września 2012

Udostępnij!