Maria Kubik. Cykl haftów wykonanych ręcznie – wyposażenie dawnych izb wiejskich

Maria Kubik. Cykl haftów wykonanych ręcznie – wyposażenie dawnych izb wiejskich

Maria Kubik

Cykl haftów wykonanych ręcznie – wyposażenie dawnych izb wiejskich

Maria Kubik większość życia zawodowego przepracowała jako szlifierz metali. Po męczącej zmianie potrzebowała odskoczni – haftowanie przynosiło ukojenie po trudach dnia. Tak powstawały listki, mereżki, dziurki, kwiatowe kompozycje. Z czasem doskonalone umiejętności były już na tyle rozwinięte, że mogła rozpocząć trwającą przez wiele lat współpracę z Cepelią (1983-1995). Wyszywała mieszczące się w tradycyjnym kanonie obrusy, bieżniki, serwety, wszystko to, na co było zapotrzebowanie. A jej hafty zawsze były dopracowane, odznaczały się artyzmem i wysokim kunsztem wykonania. Od 1997 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jej prace znajdują się w zbiorach kilku muzeów. W Muzeum Śląskim jest wyhaftowany przez nią kabotek, w Muzeum w Rybniku – obrusy, taśmy do półek, makatki, a w Muzeum Miejskim w Tychach zestaw do wózka dziecięcego.

“Cykl haftów wykonanych ręcznie – wyposażenie dawnych izb wiejskich” to autorski program, który Maria Kubik zrealizowała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstałe prace staną się częścią ekspozycji stałej Muzeum Regionalnego im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie. Wcześniej zostaną zaprezentowane na wystawach czasowych w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej oraz bestwińskim muzeum. W ramach projektu, który trwał od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 roku, powstały: makatki, komplet pościeli, obrus na stół, bieżnik na komodę, becik, wyposażenie do kołyski oraz ozdobniki do półek. Jego celem było pokazanie młodemu pokoleniu, jak dawniej dekorowano izby. Ponadto stypendystka przeprowadziła w bestwińskim muzeum warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których opowiedziała o hafcie, pokazała jak wyszywać i zachęciła do zainteresowania się tą formą twórczości.

22 lipca – 31 lipca 2020

Galerię można zwiedzać w dni robocze od godz.10.00 do 15.00. Ekspozycję może jednocześnie oglądać 5 osób. Obowiązuje zakaz dotykania przez zwiedzających jakichkolwiek przedmiotów w Galerii, tj. eksponatów, gablot itp.

Udostępnij!