“Kolory i czerń” – wystawa prac Anny Demianiuk i Katarzyny Żaczek

“Kolory i czerń” – wystawa prac Anny Demianiuk i Katarzyny Żaczek

Anna Demianiuk
Wielobarwne i porywające są prace młodej 25-letniej mieszkanki Mesznej – Anny Demianiuk. Jarmarcznym pięknem sprawiają, że nie możemy obok nich przejść obojętnie, wciąż odkrywamy i przeżywamy je na nowo. Nieustannie zadziwia brokatowe piękno dynamicznych kompozycji. Wywołuje zamyślenie i uśmiech. To działanie sztuki naiwnej. To przestrzenie dziwnych światów tworzonych przez Anię, która od trzech lat rozwija swój talent w grupie Atelier, działającej w bielskiej Kubiszówce. Pomimo młodego wieku i braku wykształcenia plastycznego młoda artystka, tworząca w niszowym nurcie sztuki, osiąga coraz to nowe sukcesy. Dwukrotnie brała udział w wystawie IX i X edycji prestiżowego międzynarodowego Art Naif Festiwal w katowickim Nikiszowcu. Olbrzymim osiągnięciem była prezentacja trzech prac jej autorstwa na pokonkursowej wystawie 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017 w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej pośród artystów profesjonalnych.
W styczniu 2018 otrzymała wyróżnienie w Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora w Nowym Targu. Za te dokonania otrzymała wyróżnienie starosty bielskiego dla osób tworzących i reprezentujących nieprzemijające wartości świata kultury na terenie powiatu bielskiego w 2017.
Inspiracją do powstawania prac są przede wszystkim zwierzęta i świat roślin, a także postacie ludzkie, które Ania układa w piętrzące się formy, a następnie wypełnia czystymi kolorami. Przebywanie w tych pięknych światach pozostawia w nas uczucie zaskoczenia i zarazem lekkości. Urzekają one swoją autentycznością.

Katarzyna Żaczek
Pochodzi ze Szczyrku Podmagury, z artystycznej góralskiej rodziny. Urodziła się w 1969 w Bielsku-Białej. Studiowała w Instytucie Sztuki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na kierunku edukacja artystyczna. W 1995 uzyskała dyplom z grafiki w pracowni Józefa Knopka. Na uczelni tej ukończyła też studia podyplomowe z grafiki komputerowej. Ponadto jest absolwentką studium arteterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Katowicach oraz podstawowego kursu psychoterapii psychoanalitycznej w Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychoanalitycznej.
Od lat jest związana z bielską Kubiszówką (dawnej Centrum Wychowania Estetycznego im. Wiktorii Kubisz, dziś Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz), której była wychowanką, instruktorką, a także w zastępstwie pełniła obowiązki ostatniego dyrektora Centrum. Obecnie w Kubiszówce pracuje jako instruktorka zajęć plastycznych, współorganizuje konkurs plastyczny dla dzieci z Bielska-Białej “Co słonko widziało”, sprawuje opiekę nad galerią. Zajęcia plastyczne prowadzi również w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Młodzieży “Nadzieja” w Bielsku-Białej dla uzależnionej młodzieży. Współpracuje z Akademią Techniczno-Humanistyczną organizując warsztaty artystyczne w ramach Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Publikuje w “Kalendarzu Beskidzkim” teksty poświęcone ludziom z pasją, działającym w obszarze kultury i sztuki.
Równolegle do pracy zawodowej tworzy. Główną techniką, którą się posługuje, jest od wielu lat linoryt. Poszukuje poezji zamkniętej w osobistym symbolizmie. Grafiki są odpowiedzią na konkretne wydarzenia i sytuacje, czasem trudne. Jest to twórczość bardzo osobista.
Czerpie inspiracje z dorobku grafika Józefa Gielniaka, a także prymitywistów takich jak Nikifor Krynicki, Erwin Sówka, Teofil Ociepka, bo ich prace są dziełami płynącymi prosto z duszy.
Swoje grafiki prezentowała na wystawach indywidualnych w Jaworzu, Bielsku-Białej, Dębicy, Ostrawie, Rudzicy oraz zbiorowych w kraju (Cieszyn, Bielsko-Biała, Jeleśnia, Nowogrodziec, Kraków, Jelenia Góra) i za granicą (Żylina, Ostrawa). Od 2011 hobbystycznie projektuje i szyje torby artystyczne, które pokazywała w formie autorskich kolekcji podczas festiwali mody w Bielsku-Białej i Katowicach.

Katalog “Kolory i czerń” w wersji .PDF można obejrzeć tutaj:
(kliknij w grafikę poniżej)

27 kwietnia – 8 czerwca 2018

Udostępnij!