Marzena Kowalik, Lilianna Pleńkowska – Grafika

Marzena Kowalik, Lilianna Pleńkowska – Grafika

Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej zorganizowała w lutym i marcu 2010 roku konkurs grafiki pod nazwą “Debiuty”. Wzięli w nim udział uczniowie, studenci i absolwenci szkół oraz uczelni artystycznych. Jury wyróżniło prace Lilianny Pleńkowskiej oraz Marzeny Kowalik. Wystawa czynna od 4 marca.

– Prace graficzne obu autorek bardzo różnią się od siebie – podkreśla prof. Michał Kliś, przewodniczący jury – zarówno pod względem treści, warsztatu, doświadczenia czy postawy artystycznej, ale łączy je jedno – ogromna pasja poszukującego człowieka.

Lilianna Pleńkowska urodziła się w Wałbrzychu (1976). Absolwentka animacji społeczno-kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego (2001) i Podyplomowych Studiów Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego (2002). Od kiedy skończyła studia organizuje działalność kulturalną w lokalnym środowisku Zabłocia, dzielnicy Żywca. Pracuje głównie z dziećmi i młodzieżą Jest animatorką w Klubie Papiernik, placówce Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu. Zajmuje się malarstwem na szkle, grafiką warsztatową i teatrem.

Brała udział w warsztatach “Techniki znane, ale zapomniane” w Bielsku-Białej (2009), Konkursie Plastycznym “Mieszkam w Beskidach” w Świnnej (2009), Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej w Mikołowie (2009), Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Fotograficzno-Plastycznym “Konfrontacje” w Lesznie (2009 i 2010) oraz w 34. Konkursie Amatorskiej Twórczości Plastycznej “Kim są anioły?” w Nowym Targu (2010).

– Spod dłuta artystki wyłaniają się sylwetki aniołów – mówi prof. Michał Kliś. Emisariusze niebios spoglądają na nas z pokorą. Ich czarno-białe postacie są niczym odbicie boskiego światła. Autorka przyzywa te duchowe istoty dzięki wrażliwości swojego serca. Jej prace sprawiają, że zaczynamy wpatrywać się w niebo, wyczekując dziwności. Tę wrażliwość i pasję przekazuje podczas warsztatów swoim wychowankom.

Marzena Kowalik urodziła się w Tomaszowie Lubelskim (1986). Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, kierunek grafika (2010). Uczestniczka wystaw zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą. Laureatka 14. International Biennial Print Exhibition w Tajwanie (2009) oraz 11. Bienal Internacional de Grabado Novacaixagalicia w Hiszpanii (2010/2011). Specjalizuje się w linorycie.

Seria prac zgłoszonych do konkursu “Debiuty” nosi tytuł “Konsumenci”. Jest to projekt dyplomowy realizowany w pracowni dr hab. Joanny Piech-Kalarus oraz prof. dra hab. Ryszarda Pielesza. Grafiki tworzą jedną całość z muralami, które zostały wykonane w Świetlicy Krytyki Politycznej Na Granicy w Cieszynie.

Na sześciu wielkoformatowych linorytach debiutantka przedstawiła ciasno skadrowane ludzkie figury – wizerunki ciał kobiet i otyłych mężczyzn. Nagie postacie całą swoją uwagę poświęcają kostce Rubika – układają ją, konsumują, a nawet wydalają.

Jak podkreśla autorka – kostka jest kluczowym elementem projektu. Zabawka logiczna, która ćwiczy i rozwija umysł oraz uczy poszukiwania różnych rozwiązań, w jej pracy paradoksalnie staje się symbolem bezkrytycznej egzystencji. Linoryty Marzeny Kowalik są sprzeciwem wobec braku zaangażowania ludzi w życie społeczne i krytyką konsumpcjonizmu. Pokazują, że w takim świecie nie ma miejsca na kreatywność, bunt ani empatię. Jej “Konsumenci” bezmyślnie zadowalają się tym, co jest im dane.

– W wielkoformatowych wypukłodrukach Marzeny Kowalik odnajdujemy świeżość duktu dłuta – komentuje prof. Michał Kliś. Młoda artystka posiada wrażliwość plastyczną wzmocnioną przez zdobytą wiedzę. Nie bez znaczenia jest fakt, że promotorami jej pracy dyplomowej są dr hab. Joanna Piech-Kalarus, artystka światowej sławy oraz nie mniej znany prof. dr hab. Ryszard Pielesz. W jej grafikach widoczny jest zarówno obiecujący talent artystki, jak i efekt spotkania młodego twórcy z wybitnymi osobowościami.

4 marca – 1 kwietnia

Udostępnij!