Daniel Franek – fotograf żywieckiego folkloru

Daniel Franek – fotograf żywieckiego folkloru

Wykonywane z lekkością i swobodą zdjęcia 25-letniego Daniela Franka z Żabnicy przenoszą nas w barwny świat folkloru. Opowiadają o pięknie beskidzkich gór, okolicznych wiosek, strojów, instrumentów, imprez, a przede wszystkim ludzi. Pokazują niepowtarzalne twarze, osobniczy układ tkanek – skrywają całe historie, mnóstwo wiedzy, uczuć i emocji.
Daniel Franek jest zawodowym fotografem z dyplomem czeladniczym. Ukończył też kurs fotografii portretowej i reportażowej w krakowskiej Akademii Fotografii.
Zdjęcia robi od 15 roku życia. Jest zdobywcą głównych nagród w konkursach fotograficznych: “Mój Żywiecki Raj” (za zdjęcia krajobrazowe), “Cud Natury” (za fotografię “Hala Zaprzelina”) oraz “Wieś województwa śląskiego okiem obiektywu” (za zdjęcia “Bacówka” i “Łossod”).
Współpracuje z różnymi instytucjami, firmami i osobami prywatnymi. Jest nadwornym fotografem Zespołu Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki Wierchy z Milówki. Razem z Różą Kruczyńską prowadzi na jednym z portali społecznościowych stronę Okiem Fotoreportera, gdzie prezentuje swoje zdjęcia szerokiemu gronu odbiorców z kraju i zagranicy.
Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jego ulubionym góralskim świętem. Kiedy tylko nadchodzi ten najdłuższy w roku tydzień, w stu procentach poświęca się swoim muzom: fotografii i folklorowi.
Aby przyjrzeć się rzeczom z bliska i móc powiedzieć coś o drugim człowieku, Daniel Franek potrafi łapać obiektywem wyjątkowe chwile. W efekcie obok jego zdjęć nie da się przejść obojętnie. Każde stanowi wstęp do wielkiej narracji, każde intryguje zdolnością życia.
Dajmy się więc porwać – za sprawą niniejszej wystawy – w tę pokazaną fotoreporterskim okiem opowieść o Żywieckich Godach zimową porą, pełnym wiosennej świeżości Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, słonecznym jak lato Tygodniu Kultury Beskidzkiej czy pogrążonych w jesiennej zadumie Posiadach Gawędziarskich. Opowieść o bliskości. O tym, jak obce na pierwszy rzut oka osoby, miejsca, wydarzenia stają się nam bliskie dzięki sztuce fotografii.

Katalog Daniel Franek – fotograf żywieckiego folkloru w wersji .PDF można obejrzeć tutaj:
(kliknij w grafikę poniżej)

20 lipca – 5 października 2018

Udostępnij!