Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto

Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto

Jednym z najbardziej lubianych tekstów literatury chrześcijańskiej jest utwór Świętego Franciszka znany pod dwoma różnymi tytułami: “Pieśń słoneczna” bądź “Pochwała stworzeń”. Biedaczyna z Asyżu wzywa w nim świat ożywiony i nieożywiony do oddawania chwały Bogu i do dziękczynienia: “Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi Twymi stworzeniami (…). Chwalcie i błogosławcie mojego Pana i dziękujcie Mu (…)”. Podobnie Kościół, wynosząc na ołtarze swoich członków, za najważniejszy cel beatyfikacji bądź kanonizacji stawia sobie oddanie chwały Bogu.
Wielka rodzina franciszkańska na przestrzeni ośmiu wieków zrodziła ponad pół tysiąca świętych i błogosławionych. Ostatni z nich to błogosławieni pierwsi polscy misjonarze-męczennicy – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.
Od momentu ich męczeńskiej śmierci w dniu 9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto po dzień dzisiejszy na różne sposoby i przy użyciu rozmaitych środków oddaje się chwałę Bogu za ich życie: słowem mówionym (kazania, referaty, świadectwa); słowem pisanym (książki, artykuły); obrazem (filmy, reportaże); czy muzyką (hymny, pieśni, msze wokalno-instrumentalne, teledyski). Również przez inne dzieła artystyczne, takie jak rzeźba czy malarstwo.
W Państwa ręce oddajemy katalog wystawy zatytułowanej “Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto”, na którą składają się prace na płótnie, szkle, w drewnie i kamieniu. Ich autorami są absolwenci akademii sztuk pięknych, artyści ludowi oraz dzieci i młodzież. Wśród nich m.in. profesor sztuk plastycznych Michał Kliś z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, absolwentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie Maria Posłuszna i Jolanta Knapek, artystki: Monika Kałuża, Agata Tomiczek-Wołonciej, Dorota Babińska-Waluś czy artyści ludowi: Antoni Mazur, Leszek Cieślik, Józef Szypuła i Józef Hulka.
Na uwagę zasługują jeszcze dwie osoby – Zbigniew Micherdziński i jego córka Joanna Paciecha. To oni są “duchami sprawczymi” i nie pierwszy już raz głównymi inspiratorami podobnej inicjatywy. Powiedzieli mi, że jest to ich oraz znajomych artystów “hołd złożony zamordowanym franciszkanom oraz św. Franciszkowi, który od wieków wzbudza w środowisku twórców duże zainteresowanie”. “Piękno, Dobro, Prawda to cechy tradycyjnej sztuki religijnej, naturalna jest potrzeba człowieka obcowania z nią” – dodają.
Chcę więc powtórzyć za św. Janem Pawłem II, który w “Liście do artystów” napisał: “Kościół potrzebuje sztuki, albowiem musi sprawiać, by rzeczywistość duchowa, niewidzialna, Boża stawała się postrzegalna, a nawet w miarę możliwości pociągająca”. I my, franciszkanie, potrzebujemy sztuki i potrzebujemy artystów. Dlatego wszystkim, którzy tę potrzebę w tak piękny sposób zrozumieli, z serca dziękuję, prosząc Tego, który “Jest Pięknością”, o błogosławieństwo dla każdego, kto w tej wystawie ma swój nawet najskromniejszy udział.

fr. Jarosław Zachariasz OFMConv
prowincjał franciszkanów

19 lutego – 11 marca 2016

Katalog wystawy “Od św. Franciszka do błogosławionych z Pariacoto” w wersji .PDF można obejrzeć tutaj:
(kliknij w grafikę poniżej)

Udostępnij!