Plastyka obrzędowa okresu Bożego Narodzenia i Pokonkursowa wystawa malarstwa na szkle “Godnie Święta”

Plastyka obrzędowa okresu Bożego Narodzenia i Pokonkursowa wystawa malarstwa na szkle “Godnie Święta”

Już po raz siódmy ROK, tym razem współpracując z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu, Gminną Biblioteką Publiczną w Wilkowicach i Starostwem Powiatowym w Żywcu, prezentuje efekty konkursu, którego tematem są Godnie Święta. Okres rozpoczynający się Wigilią, a zamykający świętem Trzech Króli.

W 7. Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa na Szkle pt. “Godnie Święta” wzięło udział 37 artystów. Kilku związanych jest z Żywiecką Szkołą Tradycji, część to uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinie “Port” w Bielsku-Białej. Na konkurs napłynęły też prace artystów już od dłuższego czasu uprawiających ten rodzaj malarstwa, silnie związanych z kulturą regionów, z których pochodzą. Są to Józef Hulka, Maria Gatnar-Guzy czy Aniela Stanek. Ich obrazy ukazują przede wszystkim bogactwo obrzędów i zwyczajów ludowych związanych z czasem Godów. Nieliczni, jak Marta Walczak-Stasiowska, sięgnęli do Starego Testamentu i proroctwa Izajasza. Wizerunki nowotestamentowe wpisane zostały w lokalny klimat dzięki strojom postaci lub umieszczeniu betlejemskich wydarzeń w realiach polskiej zimy. Pojawiły się również nowe ujęcia tematów dotychczas często podejmowanych. Stopienie estetyki plakatu, posługującego się dużą plamą barwną, z tradycyjną techniką malarstwa na szkle zastosowane w pracy Wiesława Wilgi dało nieoczekiwany i ciekawy efekt.

W konkursie wzięli udział głównie twórcy z Podhala – Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej i Chochołowa; Sądecczyzny – Paszyna, Piątkowej; Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego – Łękawicy, Żywca, Pszczyny, Bielska-Białej oraz Szczyrku. Niestety, z pozostałych regionów zgłosiło się zaledwie kilka osób. Trudno więc na podstawie zgłoszonych prac wyrokować o ogólnej kondycji tej dziedziny sztuki w Polsce. Konkurs i wystawa pokazują, że współcześni twórcy nie przestają szukać własnych dróg, ale również, że wielu z nich, zachowując dawną technikę, czuje się kontynuatorami tradycyjnego malarstwa na szkle.

Druga wystawa prezentowana w Galerii Sztuki ROK to pokłosie Konkursu dla Dzieci i Młodzieży “€žPlastyka obrzędowa okresu Bożego Narodzenia”. Wzięło w nim udział niemal 300 osób z powiatów bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i z Bielska-Białej. Byli wśród nich uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i przedszkolaki. Wielu uczestników na rozmaitych warsztatach zapoznawało się z lokalnymi tradycjami świątecznymi. Prace o największych walorach artystycznych i użytkowych, wykonane samodzielnie przez autorów, zostały nagrodzone kilkudziesięcioma nagrodami indywidualnymi. Zbiorowymi wyróżnieniami uhonorowano również niektóre ośrodki.

Konkurs przypomniał i pokazał określone formy plastyczne w ich dawniejszej i uwspółcześnionej wersji. Niegdyś były one eksponowane tylko w naturalnym, właściwym sobie miejscu – w domach, podczas odwiedzin czy kolędowania, bo takie też było ich przeznaczenie. Dzisiaj możemy je oglądać jako materiał konkursowy i wystawienniczy. Pozostaje jednak nadzieja, że młodzi twórcy, mimo bogatej oferty handlowej, z satysfakcją sami będą tworzyć potrzebne im ozdoby bożonarodzeniowe. Zainspirowani dawnymi zwyczajami i tradycją wspólnego świętowania mogą odnaleźć w nich ponadczasowe wartości.

12 grudnia – 31 stycznia 2011

Udostępnij!