Agnieszka Pawlitko „ETNO|ZNAMIĘ”

Agnieszka Pawlitko „ETNO|ZNAMIĘ”

Na przełomie roku w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej ma miejsce wystawa Agnieszki Pawlitko, artystki z Cieszyna. Ekspozycja obejmuje przede wszystkim malarskie kompozycje, w których niekiedy zastosowano technikę haftu, a także prace wyhaftowane w całości. Większość obrazów powstała z inspiracji tradycyjną kulturą Śląska Cieszyńskiego, szczególnie motywami z cieszyńskich i beskidzkich strojów ludowych, stanowiąc wyraz miłości dla lokalnego dziedzictwa. Artystka inspiruje się również folklorem innych regionów i krajów, na przykład słowackim.

Ekspresyjne malarstwo Agnieszki Pawlitko często odwołuje się do różnych elementów z programów zespołów ludowych, takich jak dawne stroje czy zwyczaje. Tradycyjne wzory haftów, zarówno zaczerpnięte z żywotka cieszyńskiego, jak i z beskidzkich wyszyć, stają się inspiracją do tworzenia współczesnych kompozycji. Wystawa obejmuje cykl prac malarsko-hafciarskich, które choć prezentują elementy stroju cieszyńskiego, nie są tylko opowieścią o ubiorze.

Dodatkowo jedno z dzieł, inspirowane pasem kontuszowym, zostało wykonane techniką batiku na papierze czerpanym, nawiązując jednocześnie do charakterystycznego beskidzkiego modrzyńca.

Zwiedzający mają ponadto okazję zobaczyć cykl obrazów ukazujący dawny zwyczaj chodzynio Mikołajów w Trójwsi Beskidzkiej, uzupełniony prezentacją oryginalnych strojów postaci uczestniczących w tym obrzędzie. Stroje te specjalnie na tę wystawę zostały wypożyczone z Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce.

Agnieszka Pawlitko, cieszynianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2020) oraz Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gdzie uzyskała dyplom z etnologii (2013) oraz ukończyła studia w Instytucie Sztuki (2011) ze specjalnością malarska kreacja obrazu. Obecnie jest słuchaczką podyplomowego studium muzealniczego w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2021 roku otrzymała stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, a w 2022 roku stypendium Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Od 2013 roku zawodowo związana jest z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Domem Narodowym” w Cieszynie, gdzie pełni funkcję specjalistki do spraw edukacji kulturalnej. Odpowiedziana jest za opiekę nad powstałym w 2019 roku Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, które zajmuje się edukacją regionalną, organizowaniem warsztatów, spotkań, wykładów na temat kultury ludowej.

Od 2020 roku pracuje jako nauczycielka w Niepublicznym Liceum Sztuk Plastycznych w Cieszynie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, gdzie prowadzi pracownię rysunku i malarstwa.

Prężnie działa i udziela się społecznie w wielu organizacjach, takich jak Polskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Republice Czeskiej, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.

Zajmuje się malarstwem akrylowym oraz haftem, artystycznym i ludowym. Wykorzystuje wszystkie te dziedziny do tworzenia ekspresyjnych kompozycji. Prace artystki można oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Bierze udział w plenerach artystycznych. Jej twórczość koncentruje się wokół człowieka i relacji międzyludzkich. Często w swoich obrazach mówi o bogactwie kulturowym Polski i nie tylko. Zwraca uwagę na potrzebę pielęgnacji tradycyjnych wartości, zwyczajów i obrzędów.

Agnieszka Pawlitko

„ETNO|ZNAMIĘ”

wernisaż 15 grudnia 2023, g. 17.00

wystawa czynna do 26 stycznia 2024

galeria czynna: poniedziałek–piątek, g. 10.00–17.00

Foto: Szymon Karpiński/ROK

Udostępnij!