30 lat Galerii Sztuki ROK oraz wystawa jubileuszowa pt. “Miłość w sztuce”

30 lat Galerii Sztuki ROK oraz wystawa jubileuszowa pt. “Miłość w sztuce”

Od 7 września do 30 października 2020 roku w Galerii Sztuki ROK dostępna jest iskrząca się kolorami wystawa zatytułowana “Miłość w sztuce”. Została przygotowana z okazji jubileuszu 30-lecia powstania Galerii.

W wystawie biorą udział artyści od lat zaprzyjaźnieni z Galerią Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, mieszczącej się przy ul. 1 Maja 8. To właśnie Oni zostali zaproszeni przez jej założyciela i kierownika – Zbigniewa Micherdzińskiego, aby wspólnie z dawnymi i obecnymi pracownikami tej instytucji świętować jubileusz. Są to zarówno twórcy intuicyjni, tworzący z potrzeby serca, jak i artyści profesjonalni. Tym razem za pomocą przeróżnych środków artystycznych opowiedzą nam o… miłości.

Jubileusz jest zawsze powodem do radości. Tym bardziej, gdy to uczucie podzielane jest przez większą ilość osób. Mówi o tym założyciel i kierownik Galerii Sztuki ROK – Zbigniew Micherdziński: “Podsumowując te wszystkie lata pracy Galerii, jestem pełen radości, że tak dużo udało się pokazać i utrwalić w świadomości odbiorców. Cieszę się, że tak wielu ludzi udało się zarazić moją miłością do kultury i sztuki ludowej oraz uświadomić tak licznemu już gronu osób, że w głębi duszy są artystami, nawet jeśli wcześniej nie byli tego świadomi…”.

Ważne miejsce w działalności Galerii miały zawsze wystawy związane z szeroko rozumianą ludową twórczością artystyczną, w tym z tradycyjną sztuką ludową i jej przemianami. Ponieważ nie sposób wymienić wszystkich, należy przynajmniej wspomnieć o najważniejszych, jak “Rok liturgiczny w beskidzkiej sztuce ludowej” (1992), “Sztuka bez granic. Od sztuki ludowej do art brut” (2008), “Strażnicy nieba i ziemi – anioły z kolekcji Leszka Macaka” (2014), “Rzeźba ludowa powiatu bielskiego” (2015) czy “Chrystus Frasobliwy w sztuce” (2017). Wystawa “Twórcy znani, ale zapomniani” (2010) przypomniała postacie Doroty Lampart, Franciszka Janeczki, Karola Englerta, Jana Ficonia i Michała Boczka (2010). Ważnym wydarzeniem był cykl wystaw “Nestorzy beskidzkiej sztuki ludowej”. W 2007 roku zaprezentowani zostali rzeźbiarze Antoni Mazur, Józef Hulka i Kazimierz Pietraszko. W 2008 bibułkarki Anna Kupczak, Magdalena Gruszka, Maria Kępka i Maria Jafernik oraz zabawkarze Emilia Leśniak, Teodor Biegun, Stanisław Lach i Władysław Klimasara. W 2009 roku poznaliśmy dorobek twórców malujących na szkle, Marii Gatnar-Guzy oraz Anny i Józefa Hulków. Twórczość m.in. Antoniego Mazura, Michała Boczka, Katarzyny Gawłowej, Marii Wnęk, Jana Miki czy Stanisława Majewskiego ukazała wystawa “Triumf Maryi” (2013), prezentująca zbiory prywatnej kolekcji Leszka Macaka.
Były też wystawy autorskie znanych twórców, jak Antoni Mazur, Anna i Józef Hulkowie, Jan Bojko, Krzysztof Okoń, Aniela Stanek, Stanisław Kwaśny, Marta Walczak-Stasiowska i jej ojciec Zdzisław Walczak. Były prezentacje efektów konkursów na zabawkę tradycyjną, koronkę koniakowską i beskidzki haft krzyżykowy, karpacką rzeźbę ludową w kamieniu, malarstwo na szkle czy budowę instrumentów ludowych.

“[…] Aż trudno uwierzyć, jaką mnogością doznań obdarowała nas, proponując przez te lata ponad 300 wystaw. Swoją ofertę – bogatą w zakresie prezentowanych zagadnień i różnorodności form wypowiedzi artystycznej, mającą charakter dokumentalny czy popularyzujący twórczość licznego grona artystów, ofertę pozwalającą na kontemplację, ale posiadającą też walory edukacyjne – adresowała do szerokiego kręgu odbiorców. Wystawy miały charakter monografii – tematycznych albo twórczości indywidualnej, ukazywały artystów naiwnych, nieprofesjonalnych, mistrzów sztuki ludowej, a także akademickiej. Prezentowały rzeźbę w drewnie i kamieniu, malarstwo na szkle, płótnie i papierze, grafikę, plastykę obrzędową, zdobnictwo bibułkowe, ludowe instrumenty muzyczne, haft, koronkarstwo, rzemiosło artystyczne, fotografię itd. Niektóre ukazywały efekty organizowanych przez ROK konkursów i warsztatów” – czytamy w tekście Barbary Rosiek zamieszczonym w jubileuszowym katalogu.

Uczestnicy wystawy:
Małgorzata i Krzysztof Boksowie
Marian Bruno Buława
Leszek Cieślik
Karina Czernek
Piotr J. Figiel
Zbigniew Grzywa
Józef Hulka
Witold Jacyków
Alex Johanson
Monika Kałuża
Michał Kliś
Florian Kohut
Stanisław Kwaśny
Zbigniew Micherdziński
Krzysztof Okoń
Kazimierz Pyclik
Edyta i Bernard Rejdychowie
Henryk Sikora
Zdzisław Słonina
Artur Strąk
Beata Szermańska-Morgenstern
Józef Szypuła
Rozalia Szypuła
Marta Walczak-Stasiowska
Bożena Wrona
Ernest Zawada

7 września – 30 października 2020

Udostępnij!