“Uratowane wspomnienia. Karina Czernek oraz jej uczennice i uczniowie”

“Uratowane wspomnienia. Karina Czernek oraz jej uczennice i uczniowie”

Na wystawę “Uratowane wspomnienia. Karina Czernek oraz jej uczennice i uczniowie” prezentowaną od 26 lutego w Galerii Sztuki ROK składają się obrazy z najnowszego cyklu bielskiej artystki “Pamiętam te smoki” oraz prace plastyczne wykonane przez młodzież z II klasy Waldorfskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bielsku-Białej.
Malarka, która na co dzień prowadzi zajęcia artystyczne w bielskim Liceum Waldorfskim, jest autorką pomysłu wykreowania świata ze wspomnień, skrzętnie przechowywanych w zakamarkach pamięci. Do podzielenia się nimi zachęciła też swoich uczniów. Młodzi ludzie przedstawiają świat postaci z bajek, filmów, książek oraz ulubione kolory, formy i wzory, a także dzielą się z odbiorcami trudnymi emocjami, takimi jak lęk czy smutek.
W Galerii można również zobaczyć styropianowe obiekty wykonane przez uczniów oraz instalację z drewnianych klocków zaaranżowaną przez artystkę i młodzież.
Obrazy stworzone przez Karinę Czernek w ramach cyklu “Pamiętam te smoki” to warstwowe kompozycje zbudowane z przedszkolnych rysunków jej synów i ich zabawek, a także z półprzezroczystych tkanin. Artystka nakłada delikatne materiały na obrazki i przedmioty należące do jej dzieci, a następnie poddaje je obróbce malarskiej i hafciarskiej. Formy rysunkowe – przedstawiające smoki, bohaterów gier, kreskówek i filmów – wypełnia kwiecistymi wzorami lub “zakłada” im koronkowe ubranka. Obrazki synów są dla niej punktem wyjścia do budowania wieloelementowych kompozycji. W niektórych pracach pomiędzy warstwami tkanin umieszcza przedmioty z dziecięcych “kolekcji rzeczy ulubionych”.
Karina Czernek zajmuje się malarstwem i tkactwem artystycznym, jest arteterapeutką, wykonuje ilustracje do książek dla najmłodszych oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Cieszynie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jerzego Wrońskiego uzyskała w 1998 roku. W 2018 roku otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jest autorką 22 wystaw indywidualnych, prezentowanych m.in. w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2015), Galerii Sztuki Współczesnej BCK w Brzegu (2016), Galerii Magazyn 22 w MOK w Jastrzębiu-Zdroju (2017), Galerii WST w Katowicach (2018), Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (2018), Galerii Epicentrum MOKSiR w Chełmku (2018), Galerii Extravagance w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu (2020) oraz w Biurze Wystaw Artystycznych w Sandomierzu (2020). Brała udział w 24 wystawach zbiorowych, w tym trzykrotnie w Biennale Malarstwa “Bielska Jesień” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej (2005, 2011, 2017), dwukrotnie w Triennale Małych Form Malarskich w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu (2016, 2019), IV Triennale Malarstwa “Animalis” w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie (2017) oraz w Międzynarodowym Biennale Obrazu “Quadro Art” w Łodzi (2018), na którym otrzymała wyróżnienie honorowe. Na Ogólnopolskim Biennale Sztuki – 45. Salon Zimowy w Radomiu (2018) zdobyła II nagrodę – Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia. W 2019 roku jej prace były prezentowane na wystawie “Korzenie współczesności. Sztuka polska po 1945 roku” w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Podczas 3. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2014 otrzymała Nagrodę Dyrektora Galerii Bielskiej BWA, którą było zaproszenie do wystawy indywidualnej w Galerii Bielskiej BWA. W 2015 roku przyznano jej stypendium Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki.

karinaczernek.pl
facebook.com/karinaczernekart
instagram.com/karinaczernek

Wystawa czynna: 26 lutego – 31 marca 2021, od poniedziałku do piątku, w godz. od 10.00 do 15.00.
Miejsce: Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Udostępnij!